Credentials Earned by LVC Alumni

Fellows of the Society of Actuaries

  • Ryan Grusemeyer '12
  • Eric Woods '12
  • Josiah Brehm '10
  • Daniel Dunkelberger '10
  • Robert Humphreys '10
  • David Weaver '08
  • Myles Kitchen '07
  • Alan Newsome '07
  • Michael Yannick '07
  • Brendan Cawley '06
  • Chad Hollenbach '06
  • Andrew Rohrer '06
  • Jeffrey Slomski '06
  • Laura (Lagler) Frederick '05
  • Jaira McJilton '05
  • Laura (Erdman) Wiland '05
  • William Bainbridge '03
  • Timothy Keister '03
  • Amy (Shoemaker) Ovuka '02
  • Jessica Adams '01
  • Charles Coatsworth '01
  • Michael Ridler '00
  • David Ferrari '99
  • Tomoyuki Tansho '98
  • Poh See '97
  • Geoffrey Gerow '94
  • Matthew Rinehart '94
  • Charles Bloss '93
  • Jeffrey Burt '93
  • Joseph Curran '92
  • Scott Young '92
  • Richard Klenk '89
  • Barry Koklefsky '88
  • David Miller '87 J
  • anice (Roach) Rexroth '87
  • Scott Rocco '87
  • James Bryant '86
  • Theresa (Rachuba) Leatherbury '86
  • Vaughn Robbins '84
  • Cheryl (Green) Sault '84
  • William Campbell '83
  • Frank Rhodes '83
  • Brian Trust '83
  • Thomas Zimmerman '83
  • Daryl Boltz '82
  • Glenn Hafer '82
  • Andrea (Davino) Danch '81
  • David Killick '81
  • Mark Ruloff '81
  • James Stoltzfus '81
  • Dung Phan '80
  • Robert Mrazik '79
  • Scott Carney '78
  • Kevin Clarkson '77
  • Ronald Schlee '76
  • Scott Ruehr '74
  • Mark Lenz '73
  • Donald Samples '71
  • Stuart Schoenly '68

Fellows of the Casualty Actuarial Society

  • John Englebert '14
  • Melanie Modrick '14
  • Michael Nelson '12
  • Eric McInturff '11
  • Lauren DuBois '10
  • Lauren (Train) Orndorf '10
  • Patrick Orndorf '10
  • Eric Ruppert '10
  • Bryan Trone '10
  • Laura Allen '09
  • Justin Bartoszek '09
  • Jason Shook '07
  • Jessica (Serafin) Grow '06
  • Renee (Kitchenman) McGovern '06
  • Justin Albert '05
  • Jason Clay '04
  • Daniel Post '99
  • Scott Henck '97
  • Ryan Diehl '95
  • Amy Himmelberger '90
  • Leslie Marlo '89
  • Letitia Saylor '89
  • Terry Gusler '84
  • Kay (Bennighof) Kufera '84
  • Thomas Myers '83
  • Karen (Fuller) Ayres '82
  • Daniel Reppert '82
  • Karen (Lewis) Schmitt '80
  • John Coffin '79
  • Gregory Grace '78
  • Charles Kline '78

Associates of the Society of Actuaries

  • Joseph Egger '14
  • Aubrey Heilman '14
  • John Makatche '13
  • Travis Miller '13
  • Rebecca O'Loughlin '13
  • Samantha (Horst) Condit '12
  • Michael Nesbitt '12
  • Daniel Zoll '12
  • Asher Condit '11
  • Kevin Stanton '11
  • Matthew Wischerth '11
  • Molly Shook '10
  • Andrew Levin '09
  • Kevin Smith '09
  • Zachary Smith '09
  • Daniel Klibert '08
  • Adam Gingerich '05
  • Andrew Greenawalt '05
  • Joshua Rhoads '05
  • Amy (Dural) Scott '05
  • Mitchell Waddell '05
  • Zane Ambrose '04
  • Robert Fisette '04
  • Trevor Durham '02
  • Adam Feltes '02
  • Jeffrey Ananea '01
  • Lisa Pfautz '00
  • Jacob Tshudy '98
  • James Rightnour '96
  • Robert Bell '92
  • Scott Grumling '91
  • Stephanie (Schumaker) Zdanavage '91
  • Stacey (Brundin) Anthony '88
  • Kelly (Artz) Stoneroad '88
  • Brent Trostle '88
  • David Campbell '87
  • Keith Hurst '86
  • Robert DiRico '85
  • Scott Inners '83
  • David Kerr '83
  • Thomas Myers '83
  • Timothy Smith '82
  • Julie (Kaufmann) Claeys '81
  • Douglas Wolfe '78

Associates of the Casualty Actuarial Society

  • Sean Fakete '14
  • Sonia (Barlet) Fincke '14
  • Tyler Eberly '13
  • Kimberly (Chapin) Dorani '03
  • Melinda (Etschman) Woodcock '01
  • Rebecca (Miller) Mozi '96
  • Chad Ott '94
  • Brian Fernandes '91
  • Eric Rabenold '89
  • Susan (Olinger) Garnier '87
  • Frank Rhodes '83
  • Christopher Wachter '83
  • W Vernon Rice '66